„See näitab, et tarbija tunneb ennast päris turvaliselt. See on suurepärane tarbija kindlustunde indikaator,“ ütles RBC Capitali ökonomist Tom Porcelli.
Neljandas kvartalis kasvas tarbimine USAs võrreldes aastatagusega muljetavaldavad 4,3 protsenti, mis pakkus tuge ka majanduskasvule. Jaemüügi numbrid on viimasel ajal olnud aga madalad. Kaks kuud järjest on jaemüügi numbrid jäänud alla Wall Streeti analüütikute prognoosidele, vaatamata sellele, et majapidamistel on kulutamiseks rohkem raha.
Aeglustumine on arusaadavalt tekitanud judinaid ka finantsturgudele – seal otsitakse märke, mis võiks USA majanduse taastumise rööbastelt välja viia. See teeb ka Föderaalreservi elu raskeks, sest lähitulevikus tuleb otsustada intressimäärade tõstmise üle.
Jaemüüki on aga tugevalt mõjutanud ka bensiin, mille hind on USAs kukkunud juba 40 protsenti. Kui tanklad välja jätta, oli jaemüügi kasv sellegi poolest uimane – vaid 0,1 protsenti. Detsembris oleks tanklaid mitte arvestades kukkunud jaemüük USAs 0,3 protsenti.
Nendest andmetest selgub, et ameeriklased on otsustanud suure osa odavama bensiini tõttu kätte jäänud rahast hoopis tallele panna. Kui majapidamised oleks nafta hinnalangusest võidetud 60 miljardit dollarit neljandas kvartalis ära kulutanud, oleks jaemüük kasvanud 2 protsenti rohkem, viitavad Morgan Stanley antud hinnangud.
Sellist ettevaatlikkust võib pidada ka märgiks, et madalad bensiinihinnad ei ole jäävad. Michigani ülikooli läbi viidud küsitlusest selgus, et majapidamised ootavad järgneva aasta jooksul bensiinihindade 25protsendilist kallinemist.
Optimistlikumad majandusteadlased aga väidavad, et bensiini hinnalangusega säästetud raha kulutatakse mõnekuise viivitusega. Jaemüük on nende sõnul vaid üks osa üldisest tarbimisest ja numbrid võivad olla väga kõikuvad.
Ameeriklaste innukus väljas söömas käia võib samuti olla märk optimismist. „Sa ei lähe ju välja einestama, kui sul ei ole rahalist kindlustunnet,“ ütles Porcelli. Riikliku Restoranide Assotsiatsiooni asepresident Hudson Riehle aga ütles, et odavnevad bensiinihinnad on restoranidele „kindlasti kasuks.“ Prognoositakse, et sellel aastal ulatub restoranide käive 709 miljardi dollarini.